Przyczyny powstawania alergii

Dostaję coraz więcej pytań o alergie, więc myślę, że artykuł będzie najlepszą odpowiedzią. Nie muszę chyba wywodzić się szczególnie na tematy „czym są alergie”, bo o tym chyba wszyscy doskonale wiedzą. Opiszę tu przede wszystkim jakie są przyczyny powstawania alergii z punktu widzenia Totalnej Biologii.

Skąd się biorą alergie?

Alergie dotyczą tkanek ektodermalnych i wiążą się z konfliktem oddzielenia, rozłąki. Występują dopiero w fazie zdrowienia, ale co to tak właściwie znaczy?

Żeby alergia w ogóle miała miejsce, najpierw musi pojawić się sytuacja, która ją zaprogramuje, czyli mózg najpierw musi nauczyć się, że dany alergen jest kojarzony z czymś szkodliwym. Alergie nie powstają samoistnie, nie możemy się też nimi od nikogo zarazić. One zawsze pojawiają się jako program obronny dla naszego organizmu. Są jak „czerwona lampka”, która zapala się, abyśmy mogli uniknąć niebezpiecznej sytuacji, która w przeszłości już zaistniała.

Schemat powstawania alergii

W sytuacji zagrożenia i silnego stresu związanego z rozłąką, oddzieleniem (od kogoś lub czegoś, co kochamy, co jest dla nas bardzo ważne) mózg rejestruje całe otoczenie, wszystkie bodźce, które odbiera i łączy je z tymi emocjami. Emocje biologicznie wskazują na to, co aktualnie przeżywam, co się ze mną dzieje i jak zachowuje się moje otoczenie. Jest to moja reakcja, ocena danej sytuacji. Alergenem więc może stać się wszystko, co mózg powiązał z danym stresującym wydarzeniem. Jeśli w przyszłości do mózgu dotrze informacja o kontakcie z danym alergenem, to aktywowany zostanie program ostrzegawczy, że zbliża się niebezpieczeństwo, dzięki czemu będzie go można uniknąć.

Mózg tworząc alergię myśli mniej więcej w taki sposób: „Ok, przeżywam silny stres i jestem w tym sam. Muszę zapamiętać wyróżniające ten moment bodźce i jeśli w przyszłości znowu je poczuję, to będzie dla mnie sygnał, że zbliża się niebezpieczeństwo, więc będę mógł mu odpowiednio wcześniej zapobiec”.

Zrozumiałe?

Spokojnie, będą przykłady 😉

Rodzaje alergii

Alergię tak naprawdę można mieć właściwie na wszystko: pyłki, pożywienie, sierść zwierząt, zapachy, kurz itd. Wszystko zależy od tego, z czym mózg połączył daną sytuację. Nie ma niestety jednego wzorca, bo życie było by zbyt proste. Pomóc mogą jednak symptomy, bo jak wiadomo alergia objawiać się może wysypkami, zmianami skórnymi, katarem, swędzeniem oczu, problemami układu pokarmowego. To wszystko ma znaczenie i pomoże nam zawęzić pole poszukiwań.

Jak już wspomniałem alergia ZAWSZE dotyczy konfliktu rozłąki z kimś lub czymś, co kochamy, co jest dla nas ważne. Może być to ukochana osoba, przyjaciel, brat, kuzynka, babcia, a nawet pies, kot lub… samochód. Poszukiwania zaczynamy od symptomów, a tutaj mała ściąga:

Alergie skórne – konflikt rozłąki, kontaktu fizycznego np. wysypka na szyi związana z pocałunkiem ukochanego, który mnie zostawił

Układ oddechowy (tchawica i oskrzela) – rozłąka związana ze strachem, lękiem np. mama zostawiła mnie samego u babci na wsi. Bardzo się bałem, że po mnie nie wróci, a w tamtym czasie akurat pyliły trawy

Zatoki (katar) – rozłąka związana z uczuciem „coś mi tu śmierdzi…”, kiedy mam poczucie, że jest to jakaś śmierdząca sprawa, próbuję wyczuć o co chodzi, węszę kłamstwo np. zostałem oszukany przez wspólnika, którego traktowałem jak brata, a on kombinował mi za plecami. Pracowaliśmy w zakurzonym biurze i zawsze kiedy mam kontakt z kurzem, to dostaję kataru

Układ trawienny – coś nie do strawienia np. kiedy byłem dzieckiem i zostawili mnie samego u ciotki, a ona wmuszała we mnie zupę mleczną, której nienawidziłem. Od tamtej pory po spożyciu mleka mam biegunki

Przykłady

Dla zrozumienia tematu, jak zwykle, najlepsze są konkretne przypadki. Oto kilka przykładów z mojej praktyki z klientami:

Przykład 1 – kurze, pierze, jajka

Zgłosiła się do mnie kobieta, Ewa, której córka miała alergię na kurz, pierzę i jajka. Dziewczynka była bardzo mała, miała kilka lat, więc podejrzewałem, że nie jest to konflikt dziecka, a jej mamy. Jak się później okazało, tak właśnie było. Ewa, kiedy była małym dzieckiem, często jeździła do rodziny na wieś, a na wsi wiadomo, kurz, kury, jajka, zwierzęta, kwitnące trawy. Myślałem, że temat będzie aż tak oczywisty. Szukaliśmy chyba z godzinę i nie mogliśmy skojarzyć żadnego wydarzenia. To nie miało żadnego sensu. Odpuściliśmy i zajęliśmy się innym tematem, aż Ewa opowiedziała historię, kiedy została zawieziona do swojej Ciotki, za którą nie przepadała. Siedziała u niej oddzielona od rodziny i zmuszono ją żeby siedziała tam przez 2 miesiące. W trakcie tego pobytu dostała informację, że zmarła jej ukochana babcia. Ta informacja nią wstrząsnęła, cytuję „aż mi się nogi ugięły”. Poczuła ogromny żal i smutek, została z tym sama. No dobrze, tylko czemu akurat taka alergia, a nie inna? Okazało się, że jej ciotka, u której wtedy przebywała, była sprzątaczką w urzędzie i zamiatała tam… KURZE! Dodatkowo codziennie robiła jej jajecznicę, która jej kompletnie zbrzydła po tygodniu, a w nocy spała w pościeli wypełnionej… PIERZEM. Po uświadomieniu tej sytuacji, uwolnieniu wszystkich emocji (przy pomocy Radykalnego Wybaczania) i opowiedzeniu tej historii córce, u dziewczynki zniknęła alergia na te wszystkie 3 alergeny.

Przykład 2 – koty

Historia z ostatnich dni. Magda zgłosiła się do mnie, ponieważ nagle, nie wiadomo skąd zaczęła mieć alergię na koty, które mieszkają z nią już kilka lat. Tak z dnia na dzień zaczęła puchnąć, smarkać i nie mogła wysiedzieć w domu, bo reakcja była bardzo silna. Jako że sprawa była świeża, nie trudno było znaleźć wydarzenie aktywujące alergię. Jej były partner posłał do niej wiele przykrych słów, które bardzo ją zraniły. Poczuła się odrzucona, odepchnięta, bardzo brzydko potraktowana. Czuła, że coś jest na rzeczy, ale to wydarzenie nią wstrząsnęło. Nagle zaczęła reagować na koty. Dlaczego?
Historia zaczyna się w jej dzieciństwie. Kiedy była dzieckiem, miała miejsce przykra sytuacja z jej mamą. W domu panowała ciężka atmosfera i coś wisiało w powietrzu (coś mi tu śmierdzi). W końcu mama powiedziała do niej kilka zdań, które nią wstrząsnęły, poczuła się odrzucona i sama. Tak się składa, że Magda miała wtedy kota, którego mama jej zabrała i oddała do domu zastępczego. Sytuacja z byłym partnerem Magdy „przypomniała” jej tamte okoliczności. W ten sposób koty stały się „zagrożeniem”, a raczej alergenem powodującym reakcję w ciele. Po uświadomieniu tej historii i przepracowaniu emocji w trakcie sesji, alergia zniknęła całkowicie po 2 dniach.

Przykład 3 – pyłki traw

Zabawne, ponieważ jest to przykład z przed kilku lat, zanim jeszcze odkryłem metodę Totalnej Biologii. Jak widać nie trzeba znać teorii, żeby się wyleczyć 😉

Piotr miał alergię na pyłki od kiedy był dzieckiem. Najgorzej było na wiosnę, ponieważ katar sprawiał, że nie mógł on nawet wychodzić z domu. Dosłownie lało mu się z nosa. Pracowaliśmy metodą EFT w celu uwolnienia emocji. Trwało to ok 2 tygodni codziennych sesji, ale temat w końcu puścił do tego stopnia, że mógł on normalnie funkcjonować. Czasami na wiosnę trochę go zaswędział nos, ale w granicach tolerancji. Po latach zrozumiałem dlaczego ta alergia u niego w ogóle wystąpiła. Temat dotyczył oczywiście jego mamy. Kiedy była w ciąży, mieszkała z mężem (ojcem Piotra) i teściową w jednym mieszkaniu. Teściowa nie dawała jej żyć, ciągle się czepiała, robiła wyrzuty i miała o wszystko wiecznie pretensje i czuła się bardzo samotna w tym wszystkim, ponieważ nie dostawała wsparcia od męża, będąc oddzieloną od swojej rodziny (urodziła się na wschodzie). Teściowa pochodziła ze wsi, na którą czasami jeździli… na wiosnę. Reszty się chyba domyślacie. Mama Piotra połączyła silny stres i oddzielenie od rodziny z teściową i wsią, na którą jeździli co wiosnę. Piotr po poznaniu tej historii poczuł ulgę – alergia również zniknęła.

Adnotacja: z pyłkami traw też jest ciekawa historia. Wiedząc na co mamy uczulenie, możemy ułatwić sobie odnalezienie miesiąca, w którym miało miejsce wydarzenie programujące alergię. Jeśli mam alergię np. na leszczynę, a wiem, że leszczyna najsilniej pyli w lutym, to swoje poszukiwania powinienem skupić na tym miesiącu (i okolicy). Pomocny może być tutaj kalendarz alergika.

Z tego samego powodu nie dostajemy alergii na coś stałego jak np. spaliny. Ich poziom w ciągu roku jest praktycznie niezmienny. Pyłki traw natomiast są w tej kwestii dynamiczne, dlatego tez mózg częściej łączy alergię z pyłkami traw niż np. z wodą.

Jak pozbyć się alergii?

Jeśli dopada nas alergia, to musimy zabawić się w detektywa i namierzyć sytuację, kiedy pojawiła się ona po raz pierwszy, a następnie cofnąć się do poprzedniego wydarzenia, które ją zaprogramowało. Tutaj możliwości jest bardzo wiele. Może być to poprzedni wyjazd wakacyjny, okres podstawówki lub wczesne dzieciństwo. Jeśli nie pamiętamy żadnego wydarzenia, które mogłoby alergię zaprogramować, wówczas szukamy takich wydarzeń w okresie ciąży mamy (np. z czego mama musiała zrezygnować w trakcie ciąży?), w życiu rodziców, czy życiu naszych przodków. Po odnalezieniu przyczyn pracujemy nad emocjami, które spowodowały pojawienie się alergii. Metod rozwiązywania konfliktów jest wiele, ale najważniejsze jest odnalezienie wydarzenia, które alergię zapoczątkowało.

Jeśli temat alergii jest Ci bliski i chciałbyś nad nim popracować, to zapraszam na konsultację indywidualną.

PK

Od kilku lat pracuję metodą Totalnej Biologii. Fascynuje mnie to, jak bardzo jest ona precyzyjna i logiczna oraz jak poprzez zrozumienie przyczyn powstawania chorób i negatywnych wzorców z łatwością można się od nich uwolnić. W tym celu stosuję moją autorską metodę pracy łącząc przede wszystkim Totalną Biologię i Psychogenealogię oraz Medycynę Germańską z EFT, elementami hipnozy, Radykalnego Wybaczania oraz pracy z Wewnętrznym Dzieckiem. Więcej informacji na mój temat w zakładce "o mnie". W celu umówienia się na konsultację, wystarczy wysłać maila na kontakt@totalnabiologia.com.pl

Liczba komentarzy: 33 On Przyczyny powstawania alergii

 • Alergia na gluten jest genetyczna?

 • Bardzo dużo ciekawych i merytorycznych informacji o alergiach znalazłam niedawno na stronie odetchnijspokojnie.pl. Myślę, że porady, które tam można znaleźć mogą ułatwić życie wielu alergikom.

 • My walczymy z AZS u mojego już w tej chwili 5 miesięcznego synka. Zaczęło się, kiedy miał 2,5 miesiąca. Jestem pierwszy raz na tej stronie i jeżeli dobrze zrozumiałam, alergia mojego malucha jest odzwierciedleniem moich lęków – tak? Karmię cały czas piersią i czasami jest lepiej – tj. piękna skóra a czasami bardzo bardzo źle. Jak zaczać?

  • Pierwsze na co zwróciłbym uwagę to co działo się w trakcie ciąży. Polecam poszukać konfliktów rozłąki, które Pani przeżywała tj. rozstania, kłótnie, oddzielenie od bliskich, bolesne rozstania. Potem praca nad tymi emocjami i opowiadanie historii dziecku kiedy śpi.

 • Czyli, jeżeli nie jesteśmy w stanie odnaleźć nierozwiązanego konfliktu przodków to nie mamy szans na wyleczenie.? tak to wygląda? Mam problem alergii i mój syn tez , wiem , że on ma to przeze mnie chociaż ma już 7 lat( alergia odkąd skończył miesiąc) i przez moje podejście do rozłąki.(wiem że musimy nad tym popracować) ale co jeśli to sięga gdzieś dalej ,naszych przodków.

  • Czasami nie jesteśmy w stanie odnaleźć danej historii, ale można pracować nad jej uwolnieniem – jest to po prostu trochę trudniejsze. Ja wyleczyłem się z alergii przy pomocy EFT, a nie miałem pojęcia co jest przyczyną, po prostu pracowałem na samych emocjach. Wytrwałość popłaca 🙂

 • Czyli dobrze rozumiem, że alergię możemy wytworzyć sami i to w dowolnym momencie życia i dodatkowo w dowolnym momencie możemy się jej pozbyć? Co ze wstrząsem anafilaktycznym? Pozdrawiam 🙂

  • Alergia to powracający proces fazy aktywnej i naprawczej na zmianę. Trzeba zbadać co jest elementem zapalnym – alergen, z czym się kojarzy, kiedy po raz pierwszy pojawił się problem i jakie wydarzenia mogły go zapoczątkować.
   Wstrząs anafilaktyczny to podobna kwestia do ogromnego stresu w fazie aktywnej, kiedy ciało nie jest w stanie wytrzymać okresu regeneracji. To kwestia natężenia stresu wokół danego tematu. Sugeruje to, że dana trauma była bardzo dotkliwa.

 • Witam ,
  Mój syn ma 4 lata, od kilku miesięcy ma swędząca skore , lekarz stwierdził AZS. Alergie , które miał już minęły. We wrześniu przeżył szok z przedszkolem , nie chciał do niego chodzić ponieważ przeniesiono go do innej grupy. W tej chwili on już czuje się dużo lepiej w przedszkolu. Niestety nadal w nocy się budzi i drapie po skórze. Chciałabym mu pomoc, on jest bardzo wrażliwy , drażni się ze swoimi psami , czasami agresywny i nadpobudliwy , lekceważy nasze polecenia.
  Potrafi tez być bardzo układny , jest bardzo samodzielny i trzeba tak sprawiać żeby jemu się zdawało , ze to on podjął dana decyzje, typ lidera.

  Pozdrawiam
  Grażyna

  • Warto dziecku wytłumaczyć co się stało, dlaczego tak się stało, porozmawiać z nim o całej sytuacji i wyjaśnić, że nie będzie więcej przenoszony bez jego zgody. On jakby musi poczuć i uwierzyć, że to już po wszystkim, że problem nie wróci. Ważne też czy za kimś nie tęskni. Wtedy warto zadbać o odnowienie tych relacji.
   To jest faza naprawcza rozłąki w zawieszeniu czyli niby po temacie, ale jest w stanie ciągłej gotowości.
   Do zbadania też okres ciąży czy tam nie było żadnej rozłąki u rodziców?

 • Czyli jezeli w przeszlosci jako dziecko mialam anafilaksje i akruat wtedy mialam tez mega stresujace wydarzenie i po tym mialam léki do dzisiaj i napady paniki, i moje komorki mastocytowe zaczely sie namnazac to jest realne????
  Jest mozliwosc zmienijszenia nadprodukcji tyvh komorek poprzez prace ze swoja psychiká?

  • Tak, znam przypadki, że to pomogło. Jest też możliwość, że sam wstrząs anafilaktyczny powoduje traumę, co tylko wzmacnia strach przed kolejnymi nawrotami.
   Tu trzeba pracować nad alergią.
   Sam wstrząs anafilaktyczny to też program związany ze strachem – kiedy leżę nieprzytomny i wyglądam jak trup, to większa szansa, że drapieżnik mnie nie dosięgnie, nie zainteresuje się mną. Jest to wspomnienie rozłąki połączonej ze śmiertelnym zagrożeniem.

 • Co ma pan na myśli”praca nad tymi emocjami i opowiadanie historii dziecku kiedy śpi.”

 • Dzień dobry. Co jeśli nie mam pojęcia kiedy i jak się zaczęła alergia? Jak się jej pozbyć?

  • Obserwować na co mam uczulenie, kiedy były pierwsze objawy, szukać dramatów w życiu, a zwłaszcza tych, kiedy czuliśmy się sami, porzuceni, opuszczeni

 • Wnikam pomału w temat TB, bo temat bardzo mnie dotyczy. Pojawiają się różne oznaki w ciele, ale „najgorszy” to problem duszności. W sumie zawsze towarzyszyła mi myśl, że uczula mnie wszystko co kocham. Zwierzęta, rośliny. Uparcie szłam w stronę alergenów (jeździłam konno, miałam i mam psy i koty); stajenne alergeny mnie pokonały- zostawiłam konie, bo udręką były te duszności, a ja nie chciałam faszerować się sterydami. Zawsze byłam przyrodnikiem z urodzenia, łaziłam po łąkach- niemal zawsze towarzyszył mi katar. Zajmuję się z pasją zielarstwem, dalej łażę po łąkach i lasach, bo to kocham. Alergii na koty i psy się pozbyłam. Przeszła. Myślę tylko czemu to wszystko tak mnie uczula. Co było w przeszłości mojej, rodu. Jeszcze nie dotarłam…;)

 • Mam silną alergię na pyłki traw mniej więcej od 10 roku życia. Czy może być to związane z tym, że jako dziecko moi rodzice zabierali mnie na plantację, gdzie uprawiali truskawki i porzeczki i musiałam im pomagać zrywać, czego szczerze nie lubiłam?

  • Tak, może być to tego typu wspomnienie. Bardziej bym jednak szukał sytuacji w stylu „rodzice zostawili mnie samego na plantacji i bałem się, że nie wrócą”. Poszukaj stresu, szoku, dramatu.

 • Bardzo mądre wypowiedzi że alergia wiąże się ze stresem.Stres jest największym wrogiem i musimy nauczyć się jak z nim sobie radzić.Alergia to reakcja na coś z czym organizm sobie nie radzi.

 • Witam Panie Piotrze 😊 jeżeli chodzi o małe dzieci to rozumiem że problem tkwi w mamie, proszę natomiast mi powiedzieć czy 7-latek również może płacić za rodzicielskie przezycia/błędy? Kiedy można zacząć szukać przyczyny ogolnej sytuacji w dziecku, ile powinno mieć lat, czy jest jakaś wiekowa granica?

  • Nie ma granicy wiekowej. Generalnie jeśli dziecko jest wciąż pod opieką rodziców – żywieniowo i finansowo, to będzie reagować na ich konflikty. Nawet dorosła osoba uzależniona od rodziców. W końcu ich sprawy go wówczas dotyczą bezpośrednio, ponieważ jest na ich utrzymaniu.

 • Jak wg tej koncepcji wyjaśnić silną alergię noworodka m.in. na mleko matki (alergia wystąpiła od razu po urodzeniu)?

 • Jak wg tej koncepcji można wyjaśnić silną alergię skórną i oddechową u noworodka – m.in. na mleko matki?

  • Na pierwszy rzut obstawiałbym separację przy porodzie i strach dziecka – dziecko zabrane od matki nawet na badania mogą powodować taki stres. Druga kwestia – może mama w trakcie ciąży lub porodu przeżyła silny stres o wydźwięku separacji, rozłąki i strachu?

 • Kurde ! Córka ma 6 lat wychowywania z kotem , 2 lata temu przeprowadzalusmy się z domu do bloku „mieliśmy ” dzika kotke wchodziła do domu i spała często w domu , przy przeprowadzce kotła nie chciała daj się złapać i pójść z nami , teraz córka ma ostrą alergię na koty ! A ja teraz mam taką ,alergie na pyłki ,że się dusze po nocach lekarz już mówi o astmie! I co mój dziadek zmarł w okresie wiosennym w zeszłym roku … wcześniej nie miałam takich problemów…

  • No to teraz polecam popracować z tymi tematami, uwolnić emocje, stres z przeszłości, który mógł zaprogramować takie reakcje 🙂

 • Witam Panie Piotrze,
  Od kilku lat studiuję internetowe materiały z NGM oraz TB. W zeszłym roku w kwietniu dopadło mnie coś takiego: swędzenie oczu i w nosie, puchnięcie powiek i łzawienie oczu i katar. Wykonywałem prace remontowe u znajomego i bałem się jego krytyki oraz w związku z partnerką zaczynało nam się psuć. Po 2 m-cach to przeszło. W tym roku od tygodnia mam dokładnie – tylko mocniejsze objawy. Patrzę w kalendarz i jest kwiecień. Ten sam czas. W między czasie bardzo mocno przeżyłem rozłąkę z partnerką na początku stycznia 2019. Szukam szyny – ale mam pytanie. Czy dobrze zrozumiałem, że objawy alergiczne które opisałem powyżej ZAWSZE występują już w fazie naprawczej konfliktu? Dziękuję także za to, że tak dużo info od Pana jest dostępne na internecie. Pozdrawiam.

  • Alergia to faza naprawcza, ale tutaj mamy zjawisko szyny. Pojawienie się alergenu powoduje stres, nawraca faza aktywna, a po krótkim czasie regeneracja. To się będzie powtarzać dopóki nie uwolni się emocji w konflikcie programującym.

Dodaj komentarz:

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.