Przyczyny problemów z pamięcią mogą mieć wiele przyczyn. Należy tu zbadać kilka kwestii. Zanim zaczniemy się szufladkować twierdząc „ja to mam słabą pamięć od zawsze, nic takiego mnie nie spotkało, po prostu taka moja natura” warto przypomnieć w tym miejscu, że poniższe przyczyny konfliktów mogły mieć miejsce w historii przodków. Dlatego jeśli nie znajdujecie niczego z poniższych w swoim życiu zachęcam zbadać drzewo genealogiczne.
Czego nie chcesz pamiętać? O czym chciałbyś zapomnieć?
Pierwszą i podstawową jest zadanie sobie pytania „czego nie chcesz pamiętać, o czym chciałbyś zapomnieć?”. Rzecz w tym, że podświadomość tak naprawdę pamięta wszystko. Zapisuje wszystkie wydarzenia, zwłaszcza te naładowane silnymi emocjami. Problem nie polega na pamiętaniu tylko PRZYPOMINANIU SOBIE pewnych wydarzeń lub tematów, wątków. np. Jeśli ktoś ma problemy z zapamiętywaniem twarzy, imion, nazwisk możemy szukać stresu związanego właśnie z tego typu sytuacją np. przesłuchiwany na policji złodziej dostaje serię pytań „gdzie byłeś? z kim? jak wyglądał? jak się nazywał?”. Ogromny stres w tej sytuacji i chęć krycia swojego wspólnika/przełożonego sprawiają, że mózg dosłownie „zapomina” pewne informacje, nie potrafi ich przywołać. Wyobrażenie o konsekwencjach wydania swojego szefa przeraża na tyle, że już lepiej spędzić trochę czasu za kratami. Rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie blokada wspomnień.
Problemy z pamięcią a wyparcie
Inny przykład – traumatyczne wydarzenie nacechowane przerażeniem, bólem i ogromnym cierpieniem, a każda próba rozmyślania o tym powoduje nawrót silnych i nieprzyjemnych emocji. Trauma dawno minęła, ale nie pozwala normalnie funkcjonować. Lepiej o tym zapomnieć. To akurat znany większości mechanizm wyparcia. Niestety będzie ona działać z nieświadomego poziomu na daną osobę z czym często można się spotkać pracując z klientami, którzy nie są w stanie przypomnieć sobie praktycznie niczego z dzieciństwa, a podczas pracy nagle wypływają na powierzchnię poszczególne traumatyczne wspomnienia. W sytuacji kiedy dana osoba twierdzi, że nie pamięta niczego i mimo wszelkich prób i szczerych chęci wciąż ma w głowie pustkę, polecam regresję hipnotyczną. Wyciszony umysł i bezpośredni dostęp do podświadomości są bardzo pomocne przy pracy z tego typu klientami.
Kolejne pytanie to…
„Dlaczego chcesz być zapomniany?”
Czy może zrobiłeś coś, z czego nie jesteś dumny? Może masz poczucie, że powinieneś usunąć się z życia rodzinnego? Oszukałeś kogoś, zdradziłeś przyjaciela i teraz chciałbyś wymazać to ze swojej pamięci? Może po rozstaniu masz poczucie winy i chciałbyś aby partnerka o Tobie zapomniała i mogła wrócić do normalnego życia?
Mózg nie umie wpłynąć na czyjąś świadomość, więc w takiej sytuacji wpłynąć może tylko na samego siebie i tu mogą pojawić się problemy z pamięcią. Zapominamy to, o czym chcielibyśmy żeby ktoś zapomniał.
Ten sam mechanizm działa również kiedy jesteśmy poszkodowaną stroną i chcielibyśmy zapomnieć osobę, która nas skrzywdziła.
W tym miejscu warto wykorzystać technikę pisania listów Radykalnego Wybaczania, do której instrukcja znajduje się u mnie na stronie.
Problemy z pamięcią i rozłąka
Wiele konfliktów rozłąki lub silnie przeżyte rozstania mogą powodować zaburzenia pamięci. Jest to faza aktywna programu naskórka – konflikt oddzielenia, rozłąki, rozstania, zdystansowania, utraty kontaktu od kogoś bliskiego lub chęć oddzielenia się od kogoś lub czegoś. W tym wypadku dobrze byłoby popracować nad wspomnieniami trudnych rozstań – może to dotyczyć dawnej partnerki/partnera, przyjaciela, śmierci bliskich, nagłych dramatycznych rozstań, wspomnienia zdrady. W tym wypadku również badamy wspomnienia z dzieciństwa kiedy czuliśmy się porzuceni, zostawieni przez rodziców np. przedszkole, wyjazdy, kolonie, zajęci sobą rodzice bez czasu dla dziecka.
Wspomnę tutaj, że mózg dziecka odbiera takie sytuacje jak „zapomnieli o mnie”, co wiąże się z poprzednim punktem.
Problemy z pamięcią, ciało migdałowate i hipokamp
Patrząc też czysto medycznie. Nadmierna aktywność ciała migdałowatego spowodowana nawracającym silnym stresem lub ciągłym stresem o dużym natężeniu prowadzi do hamowania aktywności hipokampu, a to właśnie hipokamp pełni ważną funkcję w zapamiętywaniu i procesach pamięciowych. Eliminacja źródła stresu i praca nad własnymi przekonaniami w tym wypadku potrafią być niezwykle pomocne.
A co jeśli ktoś ma bardzo dobrą pamięć?
Idąc w drugą stronę jeśli ktoś ma bardzo dobrą pamięć, to pytanie do czego mu ona służy?
Zwróćcie uwagę na fakt, że kłamczuchy często mają dobrą pamięć. W końcu jakoś trzeba operować swoimi kłamstwami co by się w nich nie pogubić 😉
Nie mówię oczywiście, że ludzie z dobrą pamięcią to kłamcy. Raczej chciałem zwrócić uwagę na zapotrzebowanie mózgu na daną umiejętność. Policjanci są szkoleni w dobrym zapamiętywaniu twarzy żeby np. lepiej rozpoznać potencjalnego przestępcę.
Dobra pamięć jednak nie jest zazwyczaj problemem, więc nie będę się na ten temat zbędnie rozpisywał 😉
Jeśli odnajdujesz u siebie objawy problemów z pamięcią, nie znasz ich źródła lub wiesz, co może być przyczyną i chciałbyś się z tym w końcu uporać, zapraszam na konsultację indywidualną.
Liczba komentarzy: 1 On Problemy z pamięcią
mam problemy z pamięcią, mam na koncie wiele traum, pracuje od czasu do czasu z tym, radykalne wybaczanie idzie mi jak po grudzie…. ta nienawiść mnie męczy ….. widzę , że czaka mnie mnóstwo pracy!