Jakie są przyczyny czkawki w Totalnej Biologii?
Dostałem dzisiaj pytanie o czkawkę i wstyd się przyznać, ale odpowiedzi nie znałem. Na jednych z warsztatów słyszałem o czkawce, ale uleciało z mojej pamięci. Także szperamy w internecie i szukamy. Trafiam na stronę, a tam odpowiedź praktycznie na talerzu:
Co to jest czkawka?
Czkawka jest odruchem, kontrolowanym przez specjalny ośrodek w mózgu. Polega na nagłym i mimowolnym skurczu przepony i mięśni międzyżebrowych, czyli mięśni, które odpowiadają za wciągnięcie powietrza do płuc – wdech. Jednak w przeciwieństwie do typowego oddychania, równocześnie występuje nagłe zamknięcie części krtani – głośni. W wyniku tego powietrze nie jest wciągane do płuc w sposób ciągły, jak podczas wdechu, lecz w sposób niepełny i przerywany. Efektem jest charakterystyczny odgłos, przykry dla osoby, która doświadcza napadu czkawki.
Znaczenie czkawki
Każdy objaw ma sens biologiczny – do czegoś służy. Znaczenie biologiczne czkawki nie jest do końca zrozumiałe. -Przyjmuje się, że jest to prymitywny, stary ewolucyjnie odruch, zabezpieczający przed zachłyśnięciem (czyli dostaniem się do dróg oddechowych) pokarmu, znajdującego się już w przełyku-. Każdy z nas, kto doświadczył czkawki, wie dobrze, że -pojawia się ona zwykle przy próbie przełknięcia sporego kęsu pokarmu lub dużych ilości zimnej wody-; często połykamy przy tym powietrze. Pierwszy epizod czkawki bywa więc poprzedzony uczuciem trudności w przejściu pokarmu z przełyku do żołądka.
–Czkawka jest częsta u niemowląt, u których żołądek jest niedostatecznie wykształcony, za mały i zbyt szybko się wypełnia, zwłaszcza gdy dziecko łapczywie przyjmuje pokarm-. Ponadto wyższe, hamujące czkawkę piętra ośrodkowego układu nerwowego nie są dostatecznie wykształcone i dlatego stary ewolucyjnie odruch zdarza się częściej. Częstość i nasilenie czkawki zmniejsza się wraz z dojrzewaniem niemowlęcia i jego narządów.
Źródło: https://gastrologia.mp.pl/objawy/175304,czkawka
Czkawka pod kątem Totalnej Biologii
No i koło tego nie umiem przejść obojętnie. Znając mechanizmy biologiczne aż nasuwają się pewne wnioski. Głównym powodem czkawki będzie zatem:
STRACH przed uduszeniem / śmiercią związany z połykaniem złapanego już kęsa.
Komentarz do pogrubionych fragmentów i możliwe konflikty w wypadku czkawki:
- Prymitywny odruch chroniący przed udławieniem – złapany kęs jest zbyt duży, nie jestem w stanie go przełknąć. Połknięcie kęsa zagraża mojemu życiu.
- Wspomnienie udławienia i uduszenia, udławienia lekami, tabletkami, czymś za dużym do połknięcia
- Historia braku, głodu, łapczywości
- Wspomnienie utopienia, udławienia wodą
- Już miałem to powiedzieć, ale się powstrzymałem – ze względu na możliwe konsekwencje / strach
- Połknięcie kęsa grozi mi śmiercią
Dajcie znać jeśli wam zagra 🙂
Liczba komentarzy: 4 On Czkawka
Moja dwuletnia córka dostaje czkawki jak się za bardzo/zbyt intensywnie śmieje (przy rozśmieszaniu, gilgotaniu) Czy to sygnał od jej układu nerwowego ze za dużo tych emocji, tego śmiechu…ze system się „przegrzewa”? Tak mi się skojarzyło…:)
Śmiech sam w sobie może powodować problemy z oddechem, jak się za bardzo zanosimy. Wtedy też może pojawić się czkawka.
Super artykuł Piotr, dzięki.
Odkąd go przeczytałem zawsze zastanawiam się jak to działa jak słysze albo mam czkawkę. Zauwazylem że moja żona ma czkawkę często jak ją pytam o takiego kolege maćka z pracy. Myślisz ze czegoś mi nie mowi i sie powstrzymuje??
P.S Zona pracuje na basenie, to moze być też to.
Myślę, że warto się temu przyjrzeć 😉 Nie trzeba od razu snuć czarnych scenariuszy, ale coś jest na rzeczy na pewno.