Czkawka

źródło: https://www.besthealthmag.ca/wp-content/uploads/sites/16/2012/05/hiccups.jpg

Jakie są przyczyny czkawki w Totalnej Biologii?

Dostałem dzisiaj pytanie o czkawkę i wstyd się przyznać, ale odpowiedzi nie znałem. Na jednych z warsztatów słyszałem o czkawce, ale uleciało z mojej pamięci. Także szperamy w internecie i szukamy. Trafiam na stronę, a tam odpowiedź praktycznie na talerzu:

Co to jest czkawka?

Czkawka jest odruchem, kontrolowanym przez specjalny ośrodek w mózgu. Polega na nagłym i mimowolnym skurczu przepony i mięśni międzyżebrowych, czyli mięśni, które odpowiadają za wciągnięcie powietrza do płuc – wdech. Jednak w przeciwieństwie do typowego oddychania, równocześnie występuje nagłe zamknięcie części krtani – głośni. W wyniku tego powietrze nie jest wciągane do płuc w sposób ciągły, jak podczas wdechu, lecz w sposób niepełny i przerywany. Efektem jest charakterystyczny odgłos, przykry dla osoby, która doświadcza napadu czkawki.

Znaczenie czkawki

Każdy objaw ma sens biologiczny – do czegoś służy. Znaczenie biologiczne czkawki nie jest do końca zrozumiałe. -Przyjmuje się, że jest to prymitywny, stary ewolucyjnie odruch, zabezpieczający przed zachłyśnięciem (czyli dostaniem się do dróg oddechowych) pokarmu, znajdującego się już w przełyku-. Każdy z nas, kto doświadczył czkawki, wie dobrze, że -pojawia się ona zwykle przy próbie przełknięcia sporego kęsu pokarmu lub dużych ilości zimnej wody-; często połykamy przy tym powietrze. Pierwszy epizod czkawki bywa więc poprzedzony uczuciem trudności w przejściu pokarmu z przełyku do żołądka.

Czkawka jest częsta u niemowląt, u których żołądek jest niedostatecznie wykształcony, za mały i zbyt szybko się wypełnia, zwłaszcza gdy dziecko łapczywie przyjmuje pokarm-. Ponadto wyższe, hamujące czkawkę piętra ośrodkowego układu nerwowego nie są dostatecznie wykształcone i dlatego stary ewolucyjnie odruch zdarza się częściej. Częstość i nasilenie czkawki zmniejsza się wraz z dojrzewaniem niemowlęcia i jego narządów.

Źródło: https://gastrologia.mp.pl/objawy/175304,czkawka

Czkawka pod kątem Totalnej Biologii

No i koło tego nie umiem przejść obojętnie. Znając mechanizmy biologiczne aż nasuwają się pewne wnioski. Głównym powodem czkawki będzie zatem:
STRACH przed uduszeniem / śmiercią związany z połykaniem złapanego już kęsa.

Komentarz do pogrubionych fragmentów i możliwe konflikty w wypadku czkawki:

 1. Prymitywny odruch chroniący przed udławieniem – złapany kęs jest zbyt duży, nie jestem w stanie go przełknąć. Połknięcie kęsa zagraża mojemu życiu.
 2. Wspomnienie udławienia i uduszenia, udławienia lekami, tabletkami, czymś za dużym do połknięcia
 3. Historia braku, głodu, łapczywości
 4. Wspomnienie utopienia, udławienia wodą
 5. Już miałem to powiedzieć, ale się powstrzymałem – ze względu na możliwe konsekwencje / strach
 6. Połknięcie kęsa grozi mi śmiercią

Dajcie znać jeśli wam zagra 🙂

Od kilku lat pracuję metodą Totalnej Biologii. Fascynuje mnie to, jak bardzo jest ona precyzyjna i logiczna oraz jak poprzez zrozumienie przyczyn powstawania chorób i negatywnych wzorców z łatwością można się od nich uwolnić. W tym celu stosuję moją autorską metodę pracy łącząc przede wszystkim Totalną Biologię i Psychogenealogię oraz Medycynę Germańską z EFT, elementami hipnozy, Radykalnego Wybaczania oraz pracy z Wewnętrznym Dzieckiem. Więcej informacji na mój temat w zakładce "o mnie". W celu umówienia się na konsultację, wystarczy wysłać maila na kontakt@totalnabiologia.com.pl

Liczba komentarzy: 4 On Czkawka

 • Moja dwuletnia córka dostaje czkawki jak się za bardzo/zbyt intensywnie śmieje (przy rozśmieszaniu, gilgotaniu) Czy to sygnał od jej układu nerwowego ze za dużo tych emocji, tego śmiechu…ze system się „przegrzewa”? Tak mi się skojarzyło…:)

  • Śmiech sam w sobie może powodować problemy z oddechem, jak się za bardzo zanosimy. Wtedy też może pojawić się czkawka.

 • Super artykuł Piotr, dzięki.
  Odkąd go przeczytałem zawsze zastanawiam się jak to działa jak słysze albo mam czkawkę. Zauwazylem że moja żona ma czkawkę często jak ją pytam o takiego kolege maćka z pracy. Myślisz ze czegoś mi nie mowi i sie powstrzymuje??

  P.S Zona pracuje na basenie, to moze być też to.

  • Myślę, że warto się temu przyjrzeć 😉 Nie trzeba od razu snuć czarnych scenariuszy, ale coś jest na rzeczy na pewno.

Dodaj komentarz:

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.