Pięć praw natury – przyczyny powstawania chorób

Artykuł ma na celu przybliżenie kilku najbardziej podstawowych pojęć Totalnej Biologii. Będzie to też po części odpowiedź na najczęściej zadawane pytania 😉

Pięć praw natury

Jedną z podstaw Totalnej Biologii jest Medycyna Germańska, a jej filarem jest pięć praw natury. Stykając się z nimi po raz pierwszy, można odnieść wrażenie, że są to jakieś herezje wyssane z palca. Też miałem takie wrażenie i na początku stawiałem dosyć silny opór. Jednak stosując je w praktyce i mając na uwadze, po kilku latach nie mam już żadnych złudzeń i z pełną odpowiedzialnością mogę o tym napisać na blogu 🙂

Pierwsze prawo natury – żelazna reguła raka

Prawo to głosi, że wszystkie choroby (w tym nowotwory) poprzedzone są wstrząsem emocjonalnym, który prowadzi do biologicznego konfliktu. Jeśli człowiek nie poradzi sobie z daną sytuacją w krótkim czasie, lub stres jest tak silny, że przekracza granicę bezpieczeństwa (pisałem o tym w artykule o czarnej dziurze), wówczas napięcie to przechodzi na poziom biologiczny – a bardziej po polsku – ciało zaczyna pomagać w trudnej sytuacji poprzez reakcję w ciele.

Żeby pojawiła się choroba, wstrząs ten musi spełniać kilka kryteriów. Dr Hamer podaje 3:

 1. Musi być to wydarzenie, którego się nie spodziewaliśmy. Spada na nas „jak grom z jasnego nieba”. Jednym słowem – nieoczekiwane.
 2. Wydarzenie, które jest dla nas dramatyczne i wywołuje dużo cierpienia/stresu.
 3. Wydarzenie przeżywane w izolacji – jestem z tym sam, nie mogę się nikomu wygadać, nikt mnie nie rozumie, nie ma ratunku dla mojej sytuacji.

W praktyce można też wymienić kilka innych reguł:

 1. Wydarzenie jest nie do przyjęcia, nie do zaakceptowania – „nie godzę się na taką kolej rzeczy”
 2. Bez trwałego i satysfakcjonującego rozwiązania – nie widzę wyjścia z tej sytuacji, żaden sposób nie wydaje się wystarczająco zadowalający.
 3. Czasami nie musi być to nagłe uderzenie. Stres może gromadzić się przez miesiące, czy nawet lata, aż nagle coś przeleje czarę goryczy, przepali się bezpiecznik, czy człowiek po prostu powie „mam dosyć, poddaję się”.

Konflikt pojawia się na trzech płaszczyznach:

 • ORGAN – w momencie szoku ośrodek w mózgu, który steruje danym organem, wysyła informację o stresie do organu. Ten reaguje w odpowiedni dla danej tkanki sposób np. rozrost tkanki pęcherzyków płucnych w celu dostarczenia większej ilości tlenu z wdychanego powietrza (nowotwór płuc),
 • PSYCHIKA – szok wpływa również na zachowanie danego człowieka, wprowadzając emocjonalny i mentalny stres,
 • MÓZG – pojawienie się ogniska w części mózgu, która odpowiada za sterowanie danym organem. Następuje ubytek tkanki mózgu i rozpad neuronów w danym obszarze.

Dodam jeszcze krótką informację, która odrobinę wykracza poza pierwsze prawo natury, jednak warto o tym teraz wspomnieć.

Do każdego rodzaju stresu przypisany jest konkretny organ, który od tysięcy lat pełnił swoją biologiczną funkcję. Mimo że jesteśmy ludźmi i pod wieloma względami różnimy się od zwierząt, to nasza biologia jest tutaj dokładnie taka sama. Zwierzęta reagują na biologiczne konflikty (brak jedzenia, utrata terytorium, potrzeba kopulacji) dosłownie. Ludzie już nie koniecznie. Dla nas konfliktem biologicznym może być utrata pracy (zagrożenie śmierci głodowej z powodu braku pieniędzy), rozwód (utrata terytorium i partnerki do kopulacji), porażka w sporcie (utrata wartości jako samca). Poniżej kilka przykładów:

 • biegunka – chcę się za wszelką cenę pozbyć tego problemu,
 • wrzody żołądka – nie mogę dalej przepchnąć tej sprawy,
 • nowotwór wątroby – brakuje mi czegoś niezbędnego do życia np. pieniędzy,
 • nadczynność tarczycy – muszę być szybszy żeby przetrwać,

Dodatkowo każdy człowiek reaguje na daną sytuację inaczej, ponieważ wszyscy mamy inny sposób postrzegania rzeczywistości. Odbieramy świat zewnętrzny przy pomocy naszych zmysłów, doświadczeń i przekonań. Są one filtrami rzeczywistości i przez te filtry interpretujemy wszystko, co nas spotyka. Dla informatyka kawałek gliny jest tylko bezkształtną masą, a dla ceramika staje się płótnem malarskim. Człowiek wychowany w domu pełnym przemocy dostrzega w ludziach niebezpieczeństwo i trudniej będzie mu stworzyć satysfakcjonujący związek, natomiast dla osoby wierzącej w reinkarnację, śmierć bliskiej osoby nie będzie tak silnym wstrząsem, jak dla przeciwnika tej teorii. To, co nas spotyka jest tylko interpretacją, a nie rzeczywistością, jednak zawsze reagujemy według naszych wierzeń, przekonań oraz doświadczeń i na nich opieramy nasze spojrzenie na świat. Nasz mózg automatyczny nie widzi różnicy pomiędzy wyobrażeniem, a rzeczywistością. Kiedy patrzymy na jabłko i kiedy zamkniemy oczy i wyobrazimy sobie jabłko, ten sam obszar mózgu staje się aktywny. Tym samym kiedy usłyszę w pracy plotkę o masowych zwolnieniach i zaczynam się bać utraty posady, a co za tym idzie, „nadciągającej śmierci głodowej”, to mój mózg zareaguje tak, jakbym faktycznie znalazł się w sytuacji zagrażającej życie. Także bądźmy uważni na to, co myślimy i jak myślimy 😉

Drugie prawo natury – o dwufazowości wszystkich zachorowań

Prawo to głosi, że wszystkie choroby składają się z dwóch faz. Fazy aktywnej oraz fazy naprawczej. Każdy z nas codziennie przeżywa kilka faz aktywnych i naprawczych. Jednym z takich cykli, z którymi każdy z nas ma do czynienia, jest cykl dnia i nocy. W ciągu dnia jesteśmy aktywni, pracujemy, rozmawiamy z ludźmi, szukamy rozwiązań dla różnych sytuacji, uprawiamy sport (no może nie wszyscy 😉 ) i można to nazwać naszą codzienną fazą aktywną. Kiedy przychodzi noc, odprężamy się, kładziemy się do łóżka, a ciało ma czas na regenerację po aktywnym dniu – nazwijmy to fazą naprawczą. Kiedy mówimy o konfliktach, mamy do czynienia z podobną sytuacją:

Faza aktywna

Kiedy uderzy nas silny stres, trauma, szok opisany w pierwszym prawie natury, wówczas wpadamy w fazę aktywną (ciągłą aktywność organizmu), która charakteryzuje się:

 • wzmożonym stresem,
 • obsesyjnym szukaniem rozwiązania dla danej sytuacji, natrętne myśli,
 • problemami ze snem i wykonywaniem codziennych czynności,
 • poceniem,
 • odczuciem ciągłego zimna w ciele, zwłaszcza dłoni i stóp – naczynia krwionośne zwężają się, a krew zostaje dostarczona do najważniejszych organów,
 • brakiem apetytu,

Faza naprawcza

Kiedy rozwiążemy nasz konflikt, ciało przechodzi do fazy naprawczej. Konflikt rozwiązać można na wiele sposobów, czy to przez znalezienie nowej pracy, zmianę partnera, przepracowanie swoich przekonań i wzorców, zmianę życiowych postaw, odnalezienie w swoim życiu przyczyn swojej reakcji lub po prostu zaakceptowanie takiego stanu rzeczy (znika stres). Faza naprawcza objawia się:

 • podwyższoną temperatura ciała,
 • osłabieniem (energia przeznaczona jest na regenerację organizmu),
 • pojawieniem się obrzęków,
 • stanami zapalnymi,
 • w połowie fazy naprawczej pojawić się może kryzys epileptyczny, czyli chwilowy nawrót fazy aktywnej. Ma to na celu „sprawdzenie” czy faktycznie poradziliśmy sobie z daną sytuacją, ot taka troska naszego organizmu o naszą przyszłość 😉
 • pod koniec fazy naprawczej występuje: suchy kaszel, gęsty, ustający katar, zabliźnianie tkanek, stopniowy powrót do normy.

Każda choroba musi mieć najpierw fazę aktywną żeby pojawiła się faza naprawcza. Stan zapalny nie pojawia się nigdy bez powodu. Jeśli więc mamy gorączkę, katar czy kaszel, to zastanówmy się jakiego rodzaju stres się zakończył. Każdy z nas kojarzy chyba sytuację, kiedy nagle poczuł „oho, chyba będę chory”. Kiedy pojawia się to uczucie, to nic, tylko się cieszyć, bo właśnie rozwiązaliśmy jakiś konflikt i ciało przeszło do regeneracji – czas odpocząć.

Trzecie prawo natury – ontogenetyczny system chorób

Prawo głosi, że wszystkie nasze organy i tkanki w procesie ewolucji wykształciły się z trzech listków zarodkowych: ENDODERMY, MEZODERMY, EKTODERMY. Każda tkanka ma swoją specjalną funkcję i rolę w naszym ciele oraz sposób, w jaki funkcjonuje.

 • ENDODERMA – z niej wykształciły się najbardziej podstawowe, archaiczne organy, czyli te, które służą naszemu przetrwaniu tj. pełniące funkcje: zdobywania pokarmu, trawienia, wydalania, oddychania, rozmnażania np. płuca, żołądek, jelita, macica. Słowo kluczowe: przetrwanie,
 • MEZODERMA – dotyczy organów służących walce i ochronie, poruszaniu się, przemieszczaniu z miejsca na miejsce np. skóra właściwa, mięśnie, kości, ścięgna. Słowa kluczowe dla starej mezodermy: splamienie, ochrona, integralność, dla nowej mezodermy: poczucie wartości,
 • EKTODERMA – wiąże się z organami, których funkcją jest kontakt ze światem zewnętrznym, a więc dotyczyć będzie naszych zmysłów oraz kontaktów międzyludzkich i konfliktów terytorialnych np. naskórek, oczy, ale też wewnętrzne ściany tętnic. Słowo kluczowe: separacja, oddzielenie.

Czwarte prawo natury – ontogenetyczny system mikrobów

Prawo mówiące o tym, że mikroby tj. grzyby, bakterie i wirusy pojawiają się tylko w fazie naprawczej. Ich funkcją jest przywrócenie organizmu do stanu z przed konfliktu, a ich praca nigdy nie jest przypadkowa. Zawsze działają one na polecenie mózgu. Tak, to mózg decyduje o tym czy w danym miejscu będzie stan zapalny wirusowy, bakteryjny czy grzybiczny. Mało tego, wszystkie mikroby przypisane są do odpowiednich listków zarodkowych i „opiekują się” konkretnymi organami i tkankami w naszym ciele. W momencie pojawienia się fazy aktywnej, mikroby namnażają się w takiej ilości, jaka będzie potrzebna do regeneracji w fazie naprawczej.

 • GRZYBY I MYKOBAKTERIE – są najstarszymi mikroorganizmami, a ich pracą steruje pień mózgu. Rozkładają one tkanki, które urosły w trakcie trwania fazy aktywnej. Jeśli organizm nie posiada odpowiednich mikrobów i nie jest w stanie rozłożyć guza czy danej tkanki, wówczas pojawiają się torbiele (resztki tkanki otorbiają się),
 • BAKTERIE – potrafią rozkładać tkanki, ale również wypełniać ubytki i odbudowywać tkanki, które zostały uszkodzone w fazie aktywnej np. złamana kość lub pojawianie się blizn (tkanka łączna),
 • WIRUSY – ich rolą jest wypełnianie ubytków i odbudowa tkanek, gdzie pojawiła się martwica np. odbudowa naskórka.

Żeby ładnie podsumować trzecie i czwarte prawo natury, przygotowałem tabelkę:

pięć praw natury tabelka

Piąte prawo natury

Prawo krótkie, lecz treściwe. Głosi ono, że – wszystko to są sensowne biologiczne programy natury oparte na milionach lat ewolucji. Podlegamy tym samym prawom, co zwierzęta żyjące na dnie oceanów czy ptaki wznoszące się nad górami i jesteśmy bliżej zwierząt, niż nam się wydaje 🙂

Podsumowanie

Nic w naszym ciele nie dzieje się przypadkowo. Zawsze jest to reakcja na świat zewnętrzny i próba adaptacji do pojawiających się warunków. Choroby, nowotwory, stany zapalne, infekcje nie są nigdy dziełem przypadku, lecz pojawiają się one w konkretnym celu, jako efekt naszego postrzegania rzeczywistości i stylu życia.

Cel jest zawsze jeden – PRZETRWANIE.

Znając te prawa i studiując Totalną Biologię, możemy lepiej zrozumieć siebie, swoje ciało i jego reakcje, a przede wszystkim przestać się bać chorób i nowotworów. Nic w naszym ciele nie jest „tylko” reakcją chemiczną, tak samo żadna komórka nie jest anarchistą pragnącym zagłady całego organizmu. Wszystko, co nas spotyka ma swoją przyczynę, niezależnie od tego, czy jest to „choroba” nowotworowa, czy ciągłe porażki w życiu osobistym. Choroba jako taka to tylko czubek góry lodowej. Pod nią zawsze znajduje się cały system wierzeń i przekonań, doświadczeń z przeszłości, które budują nasze postawy, zachowania oraz tworzą świat, którego doświadczamy. To doświadczenie świata przekłada się później na reakcje naszego ciała. Kiedy lepiej to zrozumiemy i poznamy język choroby, możemy lepiej zrozumieć siebie i uwolnić się od starych programów, które kiedyś może i działały, ale obecnie sprawiają więcej kłopotów niż dają korzyści. W kolejnych artykułach postaram się lepiej przybliżyć podstawowe zagadnienia Totalnej Biologii oraz wyjaśnić czym są tzw. „konflikty” i skąd się biorą.

PK

Jeśli chcesz lepiej zrozumieć pięć praw natury i zagadnienia związane z Totalną Biologią, lub zmagasz się z problemami zdrowotnymi czy emocjonalnymi, zapraszam na konsultację indywidualną.

Od kilku lat pracuję metodą Totalnej Biologii. Fascynuje mnie to, jak bardzo jest ona precyzyjna i logiczna oraz jak poprzez zrozumienie przyczyn powstawania chorób i negatywnych wzorców z łatwością można się od nich uwolnić. W tym celu stosuję moją autorską metodę łącząc przede wszystkim Totalną Biologię i Psychogenealogię oraz Medycynę Germańską z Faster EFT, elementami Radykalnego Wybaczania oraz pracy z Wewnętrznym Dzieckiem. Więcej informacji na mój temat w zakładce "o mnie". W celu umówienia się na konsultację, wystarczy wysłać maila na kontakt@totalnabiologia.com.pl

Liczba komentarzy: 44 On Pięć praw natury – przyczyny powstawania chorób

Dodaj komentarz:

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Site Footer